Tüik Asgari Ücret Rakamı Açıklandı
Ekonomi

2021 TÜİK Asgari Ücret Rakamı Açıklandı.

2021 TÜİK Asgari Ücret Rakamı Açıklandı. Ortalama Puan: 5 üzerinden 5

2021 yılına yönelik TÜİK asgari ücret rakamı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yaptığı açıklamada, 2021 yılına yönelik asgari ücret artışı %20 seviyelerinde açıklandı.

Bu açıklamaya göre, bekar bir işçi, çalıştığı işyerinin niteliğine göre ağır işlerde çalışıyor ise 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışıyor ise 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için ise 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı. Geçen yıl ile kıyaslandığında açıklanan TÜİK verileri yaklaşık %20 seviyesinde artış gösterdi.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor ?

Asgari ücretin belirlenmesinde son dönemde herkesin kafasını karıştıran husus hangi verilerin dikkate alınacağı olmaktadır. Yapılan aramalarda vatandaş asgari ücretin nasıl belirlendiğini araştırmaktadır.

Asgari ücret nasıl belirleniyor sorusunun yanıtını sizler için derledik.

Asgari ücret, her yıl sonunda asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ile birlikte belirleniyor. Bu toplantıya 5 kişilik hükümet temsilcisi, 5 kişilik işçi temsilcisi ve 5 kişilik işveren temsilcisi katılmaktadır. Asgari ücret tespit komisyonu yıl sonuna doğru toplanarak, 4 toplantı gerçekleştiriyor. Komisyonun belirlemiş olduğu rakam bir sonraki sene asgari ücret olarak belirlenmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir