Yeni Normalde Fuar Sektörü Nereye Gidiyor - Türkiye Sağlık ve Önemli Bilgiler
Fuar Haberleri

Yeni Normalde Fuar Sektörü Nereye Gidiyor

Yeni Normalde Fuar Sektörü Nereye Gidiyor Ortalama Puan: 5 üzerinden 5

Fuar Sektörü, tüm sektörlerde hatta tüm dünyada olduğu üzere, sekteye uğramıştır. Pandemi sonrasında yeni normalde tüm dünyada çok daha güzel ve yeni dünya düzeninde çok daha önemli rol oynayacağı aşikardır.

Sektörde, sanal fuarcılık üzerinden dijitalleşme kapsamında bazı adımlar da atılmaktadır. Ancak yapılan anketler göstermektedir ki fiziki fuarlara katılımda çok daha heyecan vericidir. Fiziki fuarlarda, doğru yönlendirme ile çok daha fazla network çalışması yapılabilmektedir.

2020 yılı fuar sektöründe hem ekonomik, hem proje anlamında çok zorlu geçen bir yıl olacak gibi gözükmektedir. Eylül başı itibariyle sektörün açılacağı ön görülsede, pandemi sebebiyle katılımın 2020 yılı içerisinde çok fazla sağlanamayacağı öngörülmektedir. Ancak 2021 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşecek olan fuarlarda geri dönüşün yeni dünya düzenine uygun çok daha kaliteli gerçekleşeceği beklentisi bulunmaktadır. Her nekadar yurtiçi fuarları değerlendirerek sektörü okumaya çalışsakta, yurtdışında gerçekleşen fuarlarda aynı şekilde verim bazında bakıldığında aynı şekilde sekteye uğradığı görülmüştür.

Sanal Fuarcılık Hakkında

Yurtdışında özellikle Almanya’da sanal fuarcılık denenmiş olsa da fiziki fuarlara olan ilgili ne yazık ki yakalanamadı. Sanal fuarlar günümüzde çok konuşuluyor olsada, fiziki projeler ve bağlantılarda sanal fuarcılık bazında ne yazık ki verimli gerçekleşmemektedir. Bu kapsamda bakıldığında en azından kısa vadede sanal fuarcılık hayatımızın odak noktasına oturmayacak gibi gözükmektedir. Bu bağlamda bakıldığında sanal fuarların fiziki fuarcılığın önüne geçeceği gibi düşüncenin yersiz olduğu anlaşılmaktadır.

Yeni Dünya Düzeninde Güvenilir Bir Firma Nasıl Bulunacak

Bu hususta, adımlar atılmakla birlikte sektörde güvenli firma bilgilerinin olduğu bir alt yapı oluşturulmaya başlanmış durumdadır. Özellikle alan da fuar hazırlık zamanı stant kurulumları, fuar sonrası stant sökümlerinde İş Güvenliği Kurallarına riayet eden, güvenilir, işini zamanında ve düzgün teslim eden firmaların verileri toplanarak sağlıklı ve güvenli çalışma ön plana çıkartılmaktadır. Bu durumda rekabet artacak olup maalesef iş güvenliği kurallarına riayet etmeyen firmaların sektörde bizde varız demeleri çok zor olacaktır.

Eylül başı itibariyle fuarlar yavaş yavaş açılmaya başlayacak olup, sektörün yeni dünya düzenine ayak uydurarak tekrardan canlanması için tüm yer sahipleri ve organizatörler yoğun bir çalışma içerisinde, alınması gerekli kural ve prosedürlerin hazırlanması üzere kendilerini hazırlamaktadırlar.

Türkiye pandemi sürecinde almış olduğu tedbirler ile güvenli bir ülke olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış olup, fuar sektörünün açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin çekince duymadan fuarlara katılabileceğini belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir