Etkinlikler

Sanal Kariyer Fuarı Nedir ?

Sanal Kariyer Fuarı Nedir ? Ortalama Puan: 4.8 üzerinden 5

İşletmeler genellikle fiziksel kariyer fuarlarını birkaç günlük zaman diliminde potansiyel adayları bulmak, ön tanışma ve hatta bazen işe almak için kullanır. Kısa bir vakit içinde en nitelikli yetenekleri işe almak isteyen işe alımcılar için yararlıdır ve bu da onları dünya çapında son derece popüler hale getirmiştir. Bununla birlikte, bazı faktörlerin etkinliklerini engellediği görülmüştür.

Fiziksel kariyer fuarları, çoğunlukla tesislerin yakınında yaşayan insanlara hitap ederken, küresel bazda yeteneklerle fiziksel fuarda buluşmak oldukça zorlaşıyor. Geleneksel kariyer fuarlarının hedef ve kapasite kısıtlamaları, yatırım getirilerinin düşük olmasına sebep olur ve bu da çoğu zaman değerini oldukça şüpheli hale getirmektedir.

Şirketler sanal fuar etkinliklerine geçerek bu sınırlamaların üstesinden gelecek hale gelmiştir. Bu bağlamda çoğu sanal etkinlik platformu devrim niteliği taşımaktadır. Sanal etkinlik platformları içerisinde ziyaretçilerin bilgilere erişebilecekleri, anketler doldurabilecekleri veya şirketleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için temsilcilerle sohbet  edebilecekleri birden fazla stant içeren sergi salonları düzenlenebilmektedir. Yönetici tanımlamaları yaparak ayrıca adayları tanımak ve takip etmek için web seminerleri düzenleyebilir ve canlı Soru-Cevap oturumları düzenlenebilmektedir.

İŞ HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN

Sanal bir kariyer fuarı; bunun için nasıl plan yapacağınızı biliyorsanız size arzu ettiğiniz ölçüleri verecektir. Sanal bir kariyer fuarına katılmadan önce aşağıdaki soruları göz önünde bulundurmakta fayda var.

 • Bu sadece bir işletme reklam ve markalama etkinliği mi yoksa mevcut pozisyonlar için belirli sayıda aday mı istiyorsunuz?
 • Sanal kariyer fuarı sırasında röportaj yapmak ister misiniz?
 • Başarı ölçütü nedir?

Nicel yetkinliklere karar verin ve yazın (işveren marka tanıtımı veya olası satış yaratma) ve verdiğiniz her kararı bilgilendirmek için kullanın.

UYGUN BİR PLATFORM SEÇİN

Sanal bir kariyer fuarına katılmak için, etkinliğin maliyetine ve kalitesine odaklanmanız gerekir. Piyasada iki tür sanal kariyer fuarı platformu bulabilirsiniz. Ucuz maliyetli basit bir tür bütçe dostu olup, ziyaretçilerin belirli zamanlarda işe alım görevlileriyle konuşabileceği sohbet pencerelerine sahip basit bir web sayfasından oluşur. Diğer tür ise daha ayrıntılı ve düzen ve deneyim açısından fiziksel bir kariyer fuarını aratmayacaktır.

Birincisi daha ucuzdur ancak ikincisi, markasını fuar aracılığıyla inşa etmek, izleyicilerini şaşırtmak ve sağlam platformlarını tamamlamak için daha fazla özellik eklemek isteyen kuruluşlar için daha uygundur.

İPUCU: TEKNİK ÖZELLİKLERE DİKKAT EDİN:  BİR KARİYER FUARI NASIL PLANLANIR?

Sonuçta, platformunuz belirlediğiniz iş hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Örneğin:

 • Her açık pozisyon için ne kadar ilgili CV alabileceğinizi ölçmeyi planlıyorsanız, platformda bir iş panosu entegrasyonu olup olmadığını sormanız gerekir.
 • Etkinlik sırasında birebir görüşme ve röportaj yapmayı ve işe alım sürecini hızlı bir şekilde takip etmeyi planlıyorsanız, etkinliğin bunu yapmanıza izin verecek bir sohbet arayüzü olanağı olup olmadığını sormanız gerekir.
 • Aranan nitelikleri / değerlendirmeleri paylaşabilir ve adayların bunları geri göndermesini sağlayabilir miyim?
 • Adaylardan ne tür bilgiler elde etmek istediğim konusunda esnekliğim var mı?
 • Etkinlik sırasında bu aday parametreleri gerçek zamanlı olarak arayabilecek ve sohbet etmek için onlara ulaşabilecek miyim?
 • İş kültürüm, faydalarım ve hatta belki de ürün dizilim hakkında bir web semineri vererek işveren markası üzerinde çalışmam gerekiyor mu?

Bu özellikler sanal kariyer fuarınızı yapabilir veya bozabilir, bu nedenle bir platform tasarlarken veya seçerken ayrıntılı yanıtlar aramanızı tavsiye ediyoruz

VERİLERİM GÜVENDE OLACAK MI?

Son olarak verilerin güvenliği ne şekilde sağlanacak ? Veri gizliliği önümüzdeki on yılda büyük bir sorun olacak. Kayıt formları, özgeçmişler, Soru-Cevap ve anketler yoluyla ziyaretçilerden kişisel veriler toplayacağınız için, Kişisel Verilerin Korunması Kanununa uymaktan sorumlu olacaksınız. Bu nedenle, platformun fuar sırasında toplanan kişisel verileri işlemek için uygun güvenlik parametrelerine sahip olduğundan emin olun.

Dünyanın her yerinden katılımcıları çekmeyi planlıyorsanız, platformun çok dilli kapasiteye sahip olduğundan da emin olmanız gerektiğini hatırlatalım

Bu kapsamda başarılı bir etkinlik gerçekleştirmek için anlatılanlardan görüldüğü üzere öncelikli hedefleri belirlemek, sonrasında uygun bir platform ile anlaşmak bu hususta önem arz etmektedir.

Yorumlar

 1. Derya Alıntı Yap

  Merhaba,
  Yazı içeriğinde veya farklı bir makalenizde kullanıma hazır sanal fuar platformları ile ilgili inceleme yapabilirmisiniz? İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir